Prawidłowy dobór biustonosza

Dobór biustonosza nie jest sprawą tak łatwą jak mogłoby się wydawać na pozór. Wiele kobiet ma z tym spore problemy, nawet sobie tego nie uświadamiając. Noszenie stanika w niewłaściwym rozmiarze jest powszechne. A źle dobrany biustonosz powoduje nie tylko nieestetyczny wygląd, ale też może skutkować zniekształceniem lub spłaszczeniem piersi. Dlatego też warto poznać podstawowe zasady doboru tej części garderoby.

Dobrze dobrany stanik powinien idealnie przylegać do ciała, ale nie obciskać go. Jeśli piersi są zbyt mocno “zgniecione”, wygląda to nieestetycznie, a ponadto mogą one deformować się. Tylna część biustonosza powinna znajdować się na tym samym poziomie co przednia. Ramiączka nie mogą wpijać się w skórę. Warto wiedzieć, ze ciężar piersi ma być podtrzymywany nie tylko przez ramiączka, ale też miski biustonosza. Staniki posiadają zazwyczaj regulowane zapięcie, składające się z dwóch lub trzech rzędów haftek. Podczas mierzenia powinnyśmy bez problemu zapinać się na pierwszy rząd. Jeśli stanik posiada fiszbiny, powinny one obejmować piersi bez wpijania się w nie.

Powszechnie popełniany błąd przy doborze stanika to zbyt mała miseczka, z której piersi “wylewają się” górą. Aby dobrze dobrać miseczkę, trzeba prawidłowo ułożyć w niej piersi, tzn. tak, aby leżały naturalnie i nie “upychały się” pod pachami. Dobrym testem jest wykonanie kilku podskoków podczas mierzenia biustonosza. Jeśli po ich wykonaniu piersi ani biustonosz nie zmieniły swojego położenia, oznacza to, że stanik jest właściwy.

Aby dobrać biustonosz, należy najpierw prawidłowo dokonać pomiaru obwodu piersi w najszerszym ich miejscu oraz obwodu pod biustem. Na tej podstawie wybieramy odpowiedni rozmiar biustonosza z tabeli rozmiarów. Od obwodu pod biustem odejmujemy przy tym 5 cm.

Pamiętajmy także, że biustonosze deformują się z czasem i jednego nie można nosić zbyt długo. Aby zapewnić im jak najdłuższe życie, warto pielęgnować staniki w odpowiedni sposób.