Jak dbać o bieliznę?

Bielizna to bardzo delikatne elementy garderoby, które wymagają specjalnego, delikatnego traktowania aby długo służyły. Bielizna prana i przechowywana w niewłaściwy sposób szybko straci swój kształt i trzeba ją będzie wyrzucić. Aby dowiedzieć się, w jaki sposób należy pielęgnować konkretne wyroby, należy przeczytać informacje zawarte na etykiecie dołączonej do bielizny lub wszywce wewnątrz wyrobu i ściśle się do nich stosować.
Zarówno w przypadku majtek jak i biustonoszy zaleca się wyłącznie pranie ręczne z zastosowaniem delikatnego detergentu. Aby nadać wyrobom świeży, przyjemny zapach i miękkość, można po praniu wypłukać je w wodzie z dodatkiem płynu do płukania tkanin. Jeśli już musimy prać bieliznę w pralce, najlepiej jest wykorzystać specjalną siateczkę, która zapobiegnie zniekształceniu bielizny i przetarciom materiału.

Bielizna powinna być prana oddzielnie. Bez względu na to, czy pierzemy ją ręcznie czy w pralce, temperatura wody nie powinna przekraczać 40 stopni Celsjusza. Bieliznę suszymy w stanie rozwieszonym albo rozłożoną na ręczniku. Powinno się ją suszyć w temperaturze pokojowej, nigdy na kaloryferze, gdyż grozi to przypaleniem wyrobu. Suszenie w suszarkach bębnowych również nie jest zalecane w przypadku wyrobów z delikatnych tkanin. Bielizny zazwyczaj nie wolno wybielać ani czyścić za pomocą związków chemicznych, jak również prasować.
Oprócz prania istnieją także inne czynniki wpływające na to, jak długo bielizna będzie nam służyć. Przede wszystkim biustonoszy nie powinno nosić się dłużej niż jeden dzień, gdyż to prowadzi do ich szybkiego zniekształcania się. Biustonosz zawsze ściągamy na noc. Należy także dbać o to, aby podczas przechowywania staniki nie były pogniecione, bo to może odkształcić miseczki.