Modele staników

Biustonosze produkowane są w wielu modelach, które różnią się od siebie krojem, stopniem zabudowania, rodzajem materiału i innymi cechami. Różne modele są odpowiednie dla pań o różnych kształtach i rozmiarach piersi a nawet do wykonywania w nich różnych czynności.
Bardzo popularny jest biustonosz usztywniany, z reguły na plastikowych lub metalowych fiszbinach. Jest on bardzo wygodny i modeluje piersi. Doskonały dla biustu w każdym rozmiarze.
Podobny do niego jest biustonosz typu push-up, którego dodatkową właściwością jest optyczne powiększanie piersi. Biust wydaje się większy za sprawą specjalnego kroju oraz wszytych od wewnątrz specjalnych kieszonek zawierających poduszeczki, które dodają objętości i podnoszą piersi do góry.
Biustonosz o kroju balkonowym, zwany też bardotką, jest idealny do kreacji z dużym dekoltem. Posiada miseczki wyprofilowane w taki sposób, że można go nosić bez ramiączek.
Biustonosz półusztywniany bardzo dobrze nadaje się dla pań o dużym biuście. Dolna część jego miseczki jest wykonana ze sztywnego materiału. Ten model dostępny jest także w wersji push-up.
Biustonosz miękki to model skierowany szczególnie do kobiet o dużych piersiach. Zazwyczaj uszyty z dzianiny lub koronki. Może być wyposażony w fiszbiny lub nie. Przeważnie posiada szerokie ramiączka i jest bardzo wygodny. Specjalną wersją tego modelu jest biustonosz typu minimizer, optycznie pomniejszający piersi.
Oddzielny model stanowią biustonosze sportowe, których zadaniem jest zapewnić piersiom odpowiednie podparcie podczas uprawiania sportu. Są one wykonane z przepuszczającej powietrze tkaniny i mają mocno zabudowany krój w celu zwiększenia komfortu noszenia.
Biustonosze dla kobiet karmiących są podobne do biustonoszy miękkich, posiadają jednak odpinaną górną część miseczki. Nie posiadają fiszbin i dodatkowych wzmocnień.